IntervjuRussland

– Når vi bare fokuserer på dette ene, som vi må anse som det verste, kan det bli en selvopp­fyl­lende profeti

Europa bør vise at de er sterke, men hvis den ikke kombineres med diplomati, er opprustningen risikabel, mener Russland-ekspert Marlene Laruelle.

9. mai: Russland feiret seieren over nazismen for 80 år siden med en militærparade i Moskva 9. mai. Foto: Alexander Zemlianichenko, AP/NTB9. mai: Russland feiret seieren over nazismen for 80 år siden med en militærparade i Moskva 9. mai. Foto: Alexander Zemlianichenko, AP/NTB

Når man først ringer Marlene Laruelle, er det mange ulike temaer man kan spørre om og grave seg ned i. Laruelle regnes i dag som en av verdens fremste eksperter på ideologier i Russland og har skrevet bøker om alt fra russisk konservatisme, eurasianisme og imperialisme til Vladimir Putins 25 år lange styre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

Volodymyr Zelenskyj har avsatt hærsjefen etter protester mot sparkingen av forsvars­mi­nis­teren. Venstre­sida advarer mot å hente ministeren tilbake.

Usa og iran

Støtta til den svindyre Iran-krigen faller som en stein. Samtidig ber Pentagon Kongressen om ytter­li­gere 900 milliarder dollar.

India

Ledende oppo­si­sjons­po­li­tiker arrestert etter demon­stra­sjoner mot regje­ringen