DebattReligion

Svar til Taksdal

Nora Taksdal belærer meg om individuelle friheter og frihetsbegrep i Klassekampen 12. mai. Jeg vet ikke hvor hun var alle de årene jeg har stått på barrikadene og kjempet mot religiøs og kulturell æreskultur. Min bok «Skam» fra 2014 dreier seg nettopp om religiøs og kulturell skam, samtidig som den også skildrer reelle møte med fordommer og rasisme.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Opprusting

Fem fregatter til over 120 milliarder – og ingen mot?

Norge har inngått avtale om kjøp av fem nye fregatter for en ukjent sum, men det er snakk minst 120 milliarder kroner. Dette er fregatter som kommer til å inngå i Nato sin flåtestyrke, blant annet hangaskipgrupper, og som skal settes inn hvor som helst i verden. Norge har nylig deltatt i USA sin bombing av Jemen. Vi hjalp Israel med å få fram forsyninger i Rødehavet, slik at folkemordet på Gaza kan holde fram. Vi deltok «bare» med mannskaper, fordi vi ikke hadde skip å avse. Nå får vi det. På Stortinget protesterer SV og Rødt på valg av verft, blant annet fordi verftet bruker flere Israelsk underleverandører. Vel og bra, men hvorfor protesterer ingen på at Norge bruker enorme summer på å bygge skip som blant annet vil kunne støtte Israels krigføring? Hadde ikke Stortinget trengt et parti som var mot opprustningsvannvidet?.

Valgdikt

En vesentlig forskjell

Det er en vesentlig forskjell på den som kan kjøpe og den som ikke kan det den ene kjøper og den andre kjemper for å vinne den samme kampen.

Oljepolitikk

Det menings­fylte i det nytteløse

Vebjørn Bjelland Eriksen har sultestreiket i over fem uker, med krav knyttet til norsk oljepolitikk og et møte med statsministeren. Det er vel usikkert om han får besøk av Jonas Gahr Støre i teltet, og enda mer usikkert om han får sine krav oppfylt. Ikke får han synderlig støtte fra andre hold heller. Det har vært påfallende taust i avisspaltene, og de fleste tenker nok: En sultestreik forandrer ikke på noe, målsettingen er uklar, og fallhøyden er stor. Trolig har de rett i så måte, men det er noe annet det handler om. Unge miljøaktivister fortviler over likegyldigheten blant politikere og i samfunnet for øvrig, og mange sliter med å finne mening og framtidshåp.