Kurdistan

PKK skal oppløses

Den kurdiske PKK-geriljaen har vedtatt å oppløse seg selv og avslutte den væpnede kampen mot Tyrkia, melder Reuters.

Ikon: Kvinner tar bilder med et Abdullah Öcalan-flagg i 2022. Foto: Delil Souleiman, AFP/NTBIkon: Kvinner tar bilder med et Abdullah Öcalan-flagg i 2022. Foto: Delil Souleiman, AFP/NTB

Kurdistans arbeiderparti (PKK) har fullført sitt historiske oppdrag, heter det. Gruppa har i flere tiår kjempet for økt selvstyre i de kurdiskdominerte områdene av Tyrkia. Opprøret startet med krav om en egen kurdisk stat, men har siden blitt moderert til krav om kurdisk selvstyre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Mellom-amerika

Mellom-Amerika ruster seg for det som forventes å bli den kraftigste tørken noensinne registrert. Fire land har erklært nasjonal unntaks­til­stand for landbruket.

Grønland

USA kan få større militært spillerom i ny Grønland-avtale. Grønlandsk politiker frykter økt amerikansk innfly­telse.

Usa og kina

Donald Trump og Silicon Valley bruker frykten for å tape kappløpet mot Kina til å hindre KI-regulering, mener Kina-ana­ly­ti­kere.