Dobbeltalbum

Frem fra glemselen

Har du hørt om den norske prinsessen Ernelinde? Hun var et navn blant opera-kjennere i Paris på 1700-tallet.

PELS PÅ KJOLEN: Skisse fra 1767 til et kostyme til en kvinnerolle i «Prinsesse Ernelinde av Norge». Illustrasjon: Louis-René Boquet/Frankrikes nasjonalbibliotekPELS PÅ KJOLEN: Skisse fra 1767 til et kostyme til en kvinnerolle i «Prinsesse Ernelinde av Norge». Illustrasjon: Louis-René Boquet/Frankrikes nasjonalbibliotek

Philidor

Ernelinde, Princesse de Norvège

Judith van Wanroij, Thomas Dolié, Reinoud Van Mechelen, Orkester Nord, Les Chantres du Centre de Musique Baroque de Versailles, Vox Nidrosiensis, Martin Wåhlberg (dir.)

Château de Versailles Spectacles

Det er utrolig å tenke på at Orkester Nord ble etablert så sent som 2018. Før dette fantes det et mindre kammerensemble i Trondheim, Trondheim Barokk, men det er det fullverdige barokkorkesteret Orkester Nord som har begynt å erobre den internasjonale musikkscenen. Selv om de ikke får plassen de fortjener i musikknorges bevissthet, blir de stadig invitert til å spille på festivaler i utlandet. Ikke minst har programmeringen på plateutgivelsene vært så kreativ at innspillingene er interessante for hele det internasjonale tidligmusikkfeltet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Hva gjør noe fengende?

En god popmelodi trenger ikke nødvendigvis å overraske oss, skriver Ketil Kinden Endresen.

Album

Gjennom porten

Solid fra Bjørnstad og Haga, men melodiene fester seg ikke.

Kommentar

Wham i Kina

Jeg har fulgt manager, låtskriver, forfatter og filmskaper Simon Napier-Bell tett siden debutboka «You Don’t Have To Say You Love Me» fra 1983. På 60-tallet var han en kontroversiell manager for bl.a. The Yardbirds og Marc Bolan, mens på 80-tallet var han mannen som tok Wham til det kommunistiske Kina, som første vestlige popgruppe. Kina hadde vært lukket mot omverdenen noen tiår etter 1949-revolusjonen. Markedsreformen og den økonomiske åpningen kom i 1978 mens full integrering i verdensøkonomien først skjedde i 2001. I forbindelse med premieren på dokumentaren «Wham! 10 Days in China» 28. juli i år lempet Napier-Bell noen fornøyelige anekdoter på Substack-siden sin. Det var i mai 1983 på Bombay Brasserie, South Kensington i West London det skjedde. Napier-Bell og management-partneren Jazz Summers hadde sitt første middagsmøte med sin nye signering, Wham.