Midtøsten

– Det unike med folkemordet i Gaza er at vi ser det direktesendt

I fjor fastslo Amnesty at Israel begår folkemord. – Det kunne vært forhindret, sier Amnesty-gransker Budour Hassan.

HÅP: Budour Hassan (35) er ikke optimistisk. – Men jeg tviholder på håpet om at vår dokumentasjon av folkemordet skal føre til endringer, sier hun. HÅP: Budour Hassan (35) er ikke optimistisk. – Men jeg tviholder på håpet om at vår dokumentasjon av folkemordet skal føre til endringer, sier hun.

Budour Hassan (35) husker hva hun tenkte da USAs president Donald Trump i en tale tidligere i år spurte hva slags mennesker som er «gale nok til å holde lik som gisler». Den amerikanske presidenten refererte til levningene av israelske gisler i Gaza, som Hamas bruker som forhandlingskort.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Palestina

Mens FN-land diskuterer tostats­løs­ningen i New York, planlegger Benjamin Netanyahu å annektere hele Gaza. På bakken i Palestina er tilliten til verdens ledere minimal.

Analyse

Den nye utenriks­mi­nis­teren holder døra på gløtt for Nato-medlemskap.

Handel

Europa er avhengig av USA både tekno­logisk og forsvars­messig. Nå betaler vi prisen for det, mener Iver B. Neumann, direktør ved Fridtjof Nansens Institutt.