Kronikk

Sju råd til Nordtun

Det er gledelig at søkertallene til lærerutdanninga har gått opp. Men jobben er ikke gjort enda.

HAR EN JOBB Å GJØRE: Når Sigrun Aasland og Kari Nessa Nordtun skal forme politikk for lærerutdanningene, må de lytte til fagfolk, skriver forfatterne. Foto: Fredrik Varfjell / NTB / POOLHAR EN JOBB Å GJØRE: Når Sigrun Aasland og Kari Nessa Nordtun skal forme politikk for lærerutdanningene, må de lytte til fagfolk, skriver forfatterne. Foto: Fredrik Varfjell / NTB / POOL

Like før påske gikk søknadsfristen til høyere utdanning ut. I løpet av sommeren vil mange tusen ungdommer rundt omkring i landet vente spent på hvilke studier de er kommet inn på. Men allerede nå har søkertallene kommet. Resultatet fra Samordnet opptak viser et oppsving for grunnskolelærerutdanningene. Kanskje er det i år den negative søkertrenden til disse utdanningene snur? At det i år er enda flere unge mennesker som får øynene opp for alle de mulighetene som lærerutdanningene gir? For det er sikkert: Dette er utdanninger som gir viktig kunnskap og praksiserfaring – og som gir trygge, interessante yrker i den andre enden.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Vi har ikke grunnlag for å si at Norge håver inn på kraft.

Insti­tu­sjons­barne­vernet er et system i forvitring. Det har vi visst lenge.

EU-vennlige kommen­ta­torer og politikere sto klare for å juble for et ja på Island. Så ble de til et samstemt sutrekor i stedet.