Endetids­fa­scismens fram­vekst

Reserve-øy: Et helt nytt land på en kunstig øy i internasjonalt farvann – som «The Swimming City» designet av András Gyõrfidette – er drømmen for milliardærer som Peter Thiel. Foto: Andras Gyorfi, Seasteading/REX/NTBReserve-øy: Et helt nytt land på en kunstig øy i internasjonalt farvann – som «The Swimming City» designet av András Gyõrfidette – er drømmen for milliardærer som Peter Thiel. Foto: Andras Gyorfi, Seasteading/REX/NTB

Bevegelsen for korporative bystater kan nesten ikke tro hvor heldige de er nå. I årevis har de fremmet sin ekstreme oppfatning om at pengesterke skattemotstandere bør reise seg og opprette sine egne høyteknologiske len, enten som nye land på kunstige øyer i internasjonalt farvann («seasteading»), eller som forretningsvennlige «frihetsbyer», som Próspera: et glorifisert inngjerdet og bevoktet boligområde med eget medispa i vill vest-stil på en øy i Honduras.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dokument

Reisebrev

I Israel er krigen helt nær – og totalt fraværende

Konservative kristne

For menigheten i Bergen er drapet på Charlie Kirk blitt et vendepunkt

Skjønnhet

Renate Hartvigsen fyller ansiktet med melkesyre for å se yngre ut. Klinikken hun driver i Kris­tian­sand, er ett av 18 steder i byen som selger skjønnhet med medisinske inngrep.