Kriminalitet

Grenseløst politi skal nå stoppe gjenger på nett

Unge rekrutteres på nett til å begå alvorlige lovbrudd. Nå skal europeisk politi samarbeide for å stoppe utviklingen.

Söta farbror blå: Norsk og svensk politi samarbeider gjerne. Her fra Strømstad i 2017. Foto. Audun Braastad, NTBSöta farbror blå: Norsk og svensk politi samarbeider gjerne. Her fra Strømstad i 2017. Foto. Audun Braastad, NTB

– Utnyttelsen av unge personer til å utføre kriminelle handlinger har dukket opp som en raskt utviklende taktikk brukt av kriminelle nettverk. I Norge etterforsker Kripos to saker knyttet til voldsoppdrag på nett, der totalt sju personer er siktet for drapsforbund. Den ene saken har forgreininger til svenske kriminelle nettverk, og en person er fengslet i Storbritannia, sier Ole Jørgen Arvesen, som leder Avdeling for etterforskning og etterretning i Kripos i en pressemelding.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kommunemåling

Frp og Høyre får til sammen 47,9 prosent på menings­må­lingen for kommune­valget. Makta skal brukes til å fjerne eien­doms­skatten, forteller Frp-topp i Birkenes.

Barnevern

Da politiet gransket straffe­his­to­rikken til ansatte i barne­verns­sel­skapet Bevisstung, fant de flere alvorlige lovbrudd som ikke ble fanget opp av politi­at­tes­tene.

Meiningsmåling

Frp går inn i hausten med si beste måling nokon sinne. Høgre har aldri vore så upopulære som no.