Kronikk

Skolen er ikke Forsvarets re­krut­te­rings­arena

Når verden forbereder seg på krig, er det elevene våre som i ytterste konsekvens skal møtes på slagmarken.

BARE GLANSBILDER? Elevene i norsk skole presenteres for et bilde av Forsvaret som har lite med realitetene i krig å gjøre, skriver forfatterne. Her prinsesse Ingrid Alexandra under militærøvelsen Joint Viking. Foto: Heiko Junge, NTBBARE GLANSBILDER? Elevene i norsk skole presenteres for et bilde av Forsvaret som har lite med realitetene i krig å gjøre, skriver forfatterne. Her prinsesse Ingrid Alexandra under militærøvelsen Joint Viking. Foto: Heiko Junge, NTB

Vestens ledere mener veien til sikkerhet går gjennom våpen, og europeiske land overgår hverandre i iveren etter å bruke mest mulig penger på opprustning. Norge er intet unntak. Et samlet storting har satt av 1635 milliarder til militære formål de neste tolv årene med en satsing på folk i Forsvaret med blant annet 4600 flere vernepliktige.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Charlie Kirks retorikk fylte et tomrom hos unge mennesker – rett under nesa på de voksne.

Den globale kapi­ta­lismen går gjennom ei omstruk­tu­re­ring. Korleis kan utvik­lingsland som Vietnam navigere den nye verds­or­denen?

Oslo­fjor­den dør ikke – men den endrer seg. Da må også tiltakene oppdateres.