Politi

Skiftet mening om pistol på hofta

Før var politistudent Helene Sofie Vikse-­Fanebust mot at politiet skal bære våpen til vanlig. Etter ett år i praksis snudde hun.

OM MAKT: Om knappe to måneder er Helene Sofie Vikse-Fanebust ferdigutdannet politi. Hun understreker at politifolk reflekterer rundt all maktbruk, ikke bare mulig bruk av skytevåpen. – Å være til stede er et maktmiddel i seg selv, sier hun. OM MAKT: Om knappe to måneder er Helene Sofie Vikse-Fanebust ferdigutdannet politi. Hun understreker at politifolk reflekterer rundt all maktbruk, ikke bare mulig bruk av skytevåpen. – Å være til stede er et maktmiddel i seg selv, sier hun.

– Jeg har vært stolt av å bo i et land der politiet går ubevæpnet, sier politistudent ­Helene Sofie Vikse-Fanebust.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oljefondet

Ni måneder etter at Etikkrådet ble satt på pause, sier tidligere rådsmedlem Cecilie Hel­les­tveit at Norge har mistet makt som pådriver for etiske inves­te­ringer.

Klima

Nøkkel­in­for­masjon om havet er blant det som kan gå tapt under Donald Trumps skrekk­re­gime, advarer professor Lars Henrik Smedsrud.

Reportasje

En måned brukte fire­barns­mor Jeanett Aspholt-Weisser 9000 kroner på diesel. Kutt i drivstoff­pri­sene er Frps største trekk­plas­ter, tror hun.