AnalyseSyria

Israel og Tyrkia er på kolli­sjonskurs i Syria. Kan Donald Trump løse konflikten?

Syria er igjen gjenstand for rivalisering mellom naboland.

Tyrkisk trussel? Denne militære flybasen nær Hama i Syria ble 2. april rammet av et israelsk luftangrep. Analytikere mener årsaken trolig var at Tyrkia var i ferd med å utplassere luftvern der. Foto: Omar Albam, AP/NTBTyrkisk trussel? Denne militære flybasen nær Hama i Syria ble 2. april rammet av et israelsk luftangrep. Analytikere mener årsaken trolig var at Tyrkia var i ferd med å utplassere luftvern der. Foto: Omar Albam, AP/NTB

Siden Assad-regimets kollaps i desember i fjor har Israel fortsatt bombingen av militære mål i Syria. Så langt i år har 29 mennesker blitt drept i kryssilden, ifølge Syrian Observatory for Human Rights (SOHR).

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Midtøsten

– Iran hadde støtte fra Golfen, men nå har stemningen snudd

Europa

Slik svarer Europas toppledere på krigen

Den iranske filmpro­du­senten Mehrdad Oskouei er i Norge for å presentere en film om flukt. Han vet ikke når han ser familien eller hjemlandet igjen.