Hvorfor kritiserer Zelenskyj Kina nå?

Kinesiske leiesoldater i Ukraina

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har denne uka skapt overskrifter om «oppdagelsen» av to kinesiske leiesoldater som sloss for Russland i Ukraina-krigen. I en pressekonferanse på onsdag kritiserte han Kinas regjering, som han mente hadde svekket sin egen «kredibilitet som et ansvarlig medlem av FNs sikkerhetsråd». Ukrainsk etterretning tror det er minst 150 kinesiske leiesoldater som sloss for Russland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Tanzania

Etter det voldelige valget i oktober 2025, lever aktivister, kritikere og oppo­si­sjons­po­li­ti­kere farlig i Tanzania.

Cuba

USA forsøkte denne uka å få land til å boikotte en FN-debatt om Cuba-blokaden. En kubansk oppo­si­sjons­po­li­tiker ber Norge om å hjelpe Cuba ut av krisa.

Iran-krigen

Nato-toppmøtet havnet i skyggen av nye angrep fra USA mot Iran. Partenes ulike tolkninger av inten­sjons­av­talen kan bli et problem, mener Iran-ana­ly­ti­kere.