Analyse

Friedrich Merz jakter desperat en løsning på den tyske energikrisa

CDU må se andre steder enn til nedlagte atomkraftverk.

Harde bud: CDU-leder Friedrich Merz (til høyre) var hovedmotstanderen til SPDs leder Lars Klingbeil under valgkampen. Nå prøver de å danne regjering sammen. Det er ikke lett i et Tyskland som liter i økonomisk motbakke. Foto: Ebrahim Noroozi, AP/NTBHarde bud: CDU-leder Friedrich Merz (til høyre) var hovedmotstanderen til SPDs leder Lars Klingbeil under valgkampen. Nå prøver de å danne regjering sammen. Det er ikke lett i et Tyskland som liter i økonomisk motbakke. Foto: Ebrahim Noroozi, AP/NTB

Våren har kommet til Berlin, og mens mange har begynt å ane duften av utepils og parkliv, sitter Tysklands kommende kansler Friedrich Merz inne i et møterom og kaver med regjeringsforhandlingene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Midtøsten

Israel angrep Hamas-for­hand­lere i mekler­landet Qatar. Det viser at Netanyahu er villig til å krysse alle grenser, mener den egyptiske stats­vi­teren Hassan Nafaa.

Polen

Russiske droner over polsk luftrom var ikke noe uhell, mener den polske sikker­hets­eks­perten Michał Piekarski.

Nepal

Nepals «gen-z» håper på regime­skifte. Nå har de samtaler med hæren.