Leder

Musks Tesla synker i verdi

Programleder Alex Rosén skammer seg ikke over å ha Tesla. I bil-podkasten Broom tar han til orde for å skille mellom elbilselskapet og eier Elon Musk. Et blikk på børsen vitner om at ikke alle har samme innstilling som han. I sju uker har Tesla-aksjen falt i verdi. Ifølge den amerikanske nyhetskanalen CNBC er nedgangen i børsverdi så langt på 800 milliarder dollar. Det utgjør den dårligste perioden for selskapet på 15 år.

«Lite tydet på at nordmenns bilvaner lot seg påvirke.»

Verdens rikeste mann selger færre biler i Europa. Nedgangen i Tyskland knyttes av flere til Musks uttalte støtte til ytre høyre-partiet Alternativ for Tyskland før forbundsdagsvalget i februar. Her til lands var hver femte solgte bil en Tesla i 2024. I løpet av de to første månedene i 2025 er det solgt færre nye Teslaer, men Tesla er fortsatt nummer to på lista over mest solgte elbiler i februar. I oktober i fjor, etter ett år med historisk Tesla-streik i Sverige, var det lite som tydet på at nordmenns bilvaner lot seg påvirke av Musks fagforeningsknusing. Det er ennå tidlig å si, men nedgangen kan være et tegn på at Musks oppførsel som den amerikanske presidentens høyre hånd har fått vinden til å snu.

På Facebook-sida til den svenske fagforeningen IF Metall ligger en video av Tesla-ansatte Carlos. I videoen forteller han om hvorfor han har tilbrakt det siste halvannet året i streik mot arbeidsgiveren sin. 60 personer streiker for å få tariffavtale. Carlos vil ha trygge arbeidsvilkår på lik linje med kolleger ellers i bilbransjen. Elon Musk er motstander av fagforeninger. Tesla har tidligere påstått at ingen av arbeiderne deres har tariffavtale, men dette stemmer ikke, ettersom de har det i Finland, Frankrike og Belgia. I Sverige har elleve andre fagforeninger igangsatt sympatiaksjoner for å øke presset mot elbilselskapet og få på plass en avtale også der. At Teslas piler har pekt nedover i sju uker, kan vel neppe kalles en trøst, all den tid Elon Musk i løpet av de samme sju ukene har tatt fram motorsaga som sjef i USAs nyoppretta effektiviseringsdepartement. Samtidig er det gode grunner til å ikke kjøpe en Tesla neste gang du er på jakt etter en ny bil.