Teater

En spektakulær og dypt rørende hyllest til demokratiet

Tolv poeng – douze points – til «Europavisjonar»!

Oder til gleden: Eurovision har alltid vært politisk, mener regissøren for «Europavisjonar». I showet legges Eurovision-klassikere i munnen på politiske ledere i Europa. Her: Carl Martin Eggesbø som Tony Blair. Foto: Siren Høyland Sæter/Det Norske TeatretOder til gleden: Eurovision har alltid vært politisk, mener regissøren for «Europavisjonar». I showet legges Eurovision-klassikere i munnen på politiske ledere i Europa. Her: Carl Martin Eggesbø som Tony Blair. Foto: Siren Høyland Sæter/Det Norske Teatret

Europavisjonar

av Simen Formo Hay, Johan Hveem Maurud og Oda Radoor

Regi: Simen Formo Hay

Det Norske Teatret, premiere 1. mars

Det er lørdag ettermiddag, en knapp time til «Europavisjonar» har premiere på Det Norske Teatret, og jeg står nølende foran klesskapet med en paljettgenser i hendene. Det er under et døgn siden jeg sist satt med tårer i øynene over et nyhetsklipp: Donald Trump omgitt av støttespillere og håndplukkede journalister inne på det ovale kontor, som skjeller ut Volodymyr Zelenskyj.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Teater

Teater

Antropolis

Kylling stekt i sanntid og sjenerøse mengder teaterblod (eller er det rødbetsuppe?) hører med når Det Norske Teatret serverer femretters gresk tragedie.

Musikal

Ruth Maier

«Ruth Maier» er blitt ei mektig musikalsk oppleving, men teksten er for fiksert på kjærleiksforholdet til Gunvor Hofmo.

Teater

Pippi på sirkus

Skal det først lages show av Pippi Langstrømpe, kan det vanskelig gjøres bedre enn dette.