Kulturuka

Skoler i spagat

Å påstå at vi kan velge både papir og skjerm er en politisk løgn.

LESESTUND: Tynset kommune har kuttet i satsingen på digitale læremidler. Her er det lesestund for småskoleelevene ved Tydal barneskole. Foto: Siv DolmenLESESTUND: Tynset kommune har kuttet i satsingen på digitale læremidler. Her er det lesestund for småskoleelevene ved Tydal barneskole. Foto: Siv Dolmen

I begynnelsen av februar kom meldingen om at Aschehoug forlag nedbemanner med totalt 30 årsverk. Det er verdt å merke seg at det særlig er skolebokavdelingen som må kutte. Også i andre forlag har inntektene på dette feltet sviktet. Det kom et nytt læreplanverket i 2020, men skoleboksalget har likevel gått trått. Dette er en bransje som er tvunget ned i spagat mellom skolebøker og digitale læremidler. Fantasibobla om at vi kan ha både papir og skjerm, uten å øke utgiftene betraktelig, er i ferd med å sprekke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Den britiske stats­ministeren går ut mot Øya-aktuelle artister. Det advarer jurist mot

Kulturtirsdag

Gjennom fire tiår har Mette Lilletvedt vevd bilder i det stille i landets periferi. I sommer stiger livsverket frem i Kris­tian­sand Kunsthall.

Medier

Mediene tapte 332 millioner kroner i annonse­inn­tekter i fjor. Nå ber fagfor­enings­leder Steffen Handal om en ny medie­po­litisk kurs.