Økonomi

Pensjonistene fikk mer å rutte med

Pensjonistene fikk bedre råd fjor, men ble likevel hengende etter i inntektsutviklingen. Økningen i reallønn var bare halvparten av den lønnstakerne hadde.

VEKST: Det ble mer penger i lommeboka til pensjonistene i fjor. Foto: Frank May, NTBVEKST: Det ble mer penger i lommeboka til pensjonistene i fjor. Foto: Frank May, NTB

Den gjennomsnittlige alderspensjonen fra folketrygda utgjorde 300.500 kroner før skatt, noe som er 12.600 kroner mer enn i 2023, ifølge Nav. Med en vekst i pensjonsutbetalingene på 4,4 prosent og en prisvekst på 3,1 prosent – ble det merkbart mer i lommeboka også for pensjonistene i fjor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

– Geitene var mer effektive enn maskiner

Skole

Rettig­he­tene til den enkelte elev går på bekostning av felles­skapet i skolen, mener leder av Felles­skole­ut­valget Bjørn Haugstad.

Skule

Dei to største forbunda i orga­ni­sa­sjonen er ueinige om skuledagen bør utvidast.