Kronikk

Utopi og Praxis

Peter Thiel og vennene hans vil ha avkastning på investeringene sine i Trumps kampanje. Kanskje i form av et libertariansk utopi på Grønland?

BILL.MRK. «HOT GIRLS»: Praxis, et cybernettverk med unge eiere og tunge investorer i ryggen, har sett seg ut Grønland som en mulig fristat, langt unna alle slags kjedelige reguleringer. Foto: Ida Marie Odgaard, NTB/AFPBILL.MRK. «HOT GIRLS»: Praxis, et cybernettverk med unge eiere og tunge investorer i ryggen, har sett seg ut Grønland som en mulig fristat, langt unna alle slags kjedelige reguleringer. Foto: Ida Marie Odgaard, NTB/AFP

Donald Trumps ambisjoner om Grønland handler om mer enn bare sikkerhetsinteresser. Det dreier seg også om en drøm om et fristed der kapitalismen kan utfolde seg fritt, uten statlige reguleringer. Det er en visjon for milliardærer med fantasier om en ny verden der teknologi og innovasjon ikke begrenses av demokrati og miljøhensyn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Charlie Kirks retorikk fylte et tomrom hos unge mennesker – rett under nesa på de voksne.

Den globale kapi­ta­lismen går gjennom ei omstruk­tu­re­ring. Korleis kan utvik­lingsland som Vietnam navigere den nye verds­or­denen?

Oslo­fjor­den dør ikke – men den endrer seg. Da må også tiltakene oppdateres.