Kulturtirsdag

Et eget rom

Omsider har Nasjonalmuseet gitt plass til fotografiet i historien om norsk kunst.

PLAGG I FOKUS: I Jamie Parslows «T-shirt/glidelås» (1977) er det klærne og skyggene de skaper, som spiller hovedrollen. Foto: Jamie Parslow / NasjonalmuseetPLAGG I FOKUS: I Jamie Parslows «T-shirt/glidelås» (1977) er det klærne og skyggene de skaper, som spiller hovedrollen. Foto: Jamie Parslow / Nasjonalmuseet

Et elegant hvitt mønster bukter seg mot den svarte bakgrunnen. Den som ser nærmere etter, vil oppdage at det egentlig er en stolrygg. Ved siden av «Viftestol» henger «T-shirt/glidelås», nok et svart-hvitt-motiv som er med på å underliggjøre hverdagen: Et menneske iført en hvit t-skjorte og et mørkt plagg utenpå den er kuttet av ved halsen, slik at det heller enn den som bærer dem, er klærne, glidelåser inkludert, og skyggene de skaper, som spiller hovedrollen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Den britiske stats­ministeren går ut mot Øya-aktuelle artister. Det advarer jurist mot

Kulturtirsdag

Gjennom fire tiår har Mette Lilletvedt vevd bilder i det stille i landets periferi. I sommer stiger livsverket frem i Kris­tian­sand Kunsthall.

Medier

Mediene tapte 332 millioner kroner i annonse­inn­tekter i fjor. Nå ber fagfor­enings­leder Steffen Handal om en ny medie­po­litisk kurs.