Ideer

Norsk bak jernteppet

Et stjernelag av norske kunstnere deltok på DDR-regimets biennale i Rostock under den kalde krigen.

TRENGSEL: Det var trangt i Kunsthalle Rostock da DDRs kulturminister Klaus Gysi åpnet den tredje «Østersjølandenes, Norges og Islands biennale» i juli 1969. Foto: Hubert LinkTRENGSEL: Det var trangt i Kunsthalle Rostock da DDRs kulturminister Klaus Gysi åpnet den tredje «Østersjølandenes, Norges og Islands biennale» i juli 1969. Foto: Hubert Link

Bygningen kunne like gjerne ha ligget i Vest- som i Øst-Tyskland. Med sitt flate tak, sitt beherskede fasademønster og sine nøkterne, vindusfattige utstillingsrom representerer Kunsthalle Rostock fenomenet som har fått tilnavnet «Ostmoderne» og i senere år er kommet på moten igjen: den delen av arkitekturen i DDR – men også bak jernteppet for øvrig – som var preget av den internasjonale modernismen som anga tonen i ikke-kommunistiske land.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Den britiske stats­ministeren går ut mot Øya-aktuelle artister. Det advarer jurist mot

Kulturtirsdag

Gjennom fire tiår har Mette Lilletvedt vevd bilder i det stille i landets periferi. I sommer stiger livsverket frem i Kris­tian­sand Kunsthall.

Medier

Mediene tapte 332 millioner kroner i annonse­inn­tekter i fjor. Nå ber fagfor­enings­leder Steffen Handal om en ny medie­po­litisk kurs.