Kulturtirsdag

Bøker i boks

En serie nye bygninger understreker hvor markant landets bibliotekinstitusjon har endret seg etter år­­­­­tusenskiftet. Senest ut i rekken er tilskuddet i Sarpsborg.

RETTE LINJER: Den nyåpnede tilbygget til Sarpsborg bibliotek lener seg i både bokstavelig og overført forstand på Ove Bangs funksjonalistiske original fra 1941. Foto: Carlos RollanRETTE LINJER: Den nyåpnede tilbygget til Sarpsborg bibliotek lener seg i både bokstavelig og overført forstand på Ove Bangs funksjonalistiske original fra 1941. Foto: Carlos Rollan

Det første besøkende møter en lørdag formiddag i januar, er en omfangsrik vrimlehall hvor en kaffebar angir tonen og det myldrer av både store og små. Slik er samtidens ideal blitt: Heller enn rekker av bøker og tause studerende er det typisk nok mat, drikke og samtaler som preger inngangspartiet til det nye biblio­teket i Sarpsborg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Henie Onstad Kunst­sen­ter er kommet på utstilling hos konkur­renten Nasjo­nal­mu­seet.

Kommentar

Nærmere hundre ganger i året skal fotball­kom­men­ta­torer treffe riktig mellom folkelig jovialitet og journa­listisk integritet.

Bøker

22. juli markerte et skille i norsk samtids­litteratur, ifølge professor Tonje Vold