Industri

En femdel av all strømmen i Irland går til datasentre

Irland satset på datasentre, som nå bruker stadig mer av strømmen i landet. Norske Statkraft er med på å øke strømproduksjonen med nye vindturbiner.

Trives best i åpne landskap: Et datasenter i utkanten av Dublin drevet av Meta, morselskapet til Facebook. Foto: Bram Janssen, AP/NTBTrives best i åpne landskap: Et datasenter i utkanten av Dublin drevet av Meta, morselskapet til Facebook. Foto: Bram Janssen, AP/NTB

Mens Irland lenge har lagt til rette for store tek-selskaper, har strømforbruket til datasentrene steget kraftig de siste årene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Gaza-krigen

Nære allierte kaller situa­sjonen i Gaza «uut­hol­de­lig». Men de fleste israelere lever fortsatt i en annen virke­lighet, sier histo­ri­keren Adam Raz.

Mange kvinner føler seg sveket av regje­rings­koa­li­sjonen i Polen, som hadde lovet å libe­ra­li­sere abortloven. Det kan spolere Rafal Trzaskow­skis presi­dent­planer.

Krigen i gaza

Timer før Israels nye nød­hjelps­plan i Gaza skulle iverk­set­tes, gikk lederen av. Samtidig varslet Israel nye angrep «uten side­styk­ke».