På kaffe­be­søk i Xi Jin­pings sosia­list­utopi

Kafferobot: En robot gjør klar en kopp med filterkaffe. I Xiong’an skal strevsomt, lavtlønna arbeid gjøres av roboter og maskiner. Kafferobot: En robot gjør klar en kopp med filterkaffe. I Xiong’an skal strevsomt, lavtlønna arbeid gjøres av roboter og maskiner.

Noe av det første vi ser når vi ankommer sentrum av Xiong’an, er en lang, rund steinbygning omringet av et vannbasseng. «Xiong’ans datasenter» står det foran bygget. En sikkerhetsvakt vokter brua inn til byggets eneste inngang.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Utenriks

Reportasje

Klasse­kam­pen dro på pile­grims­reise til Maos barn­doms­hjem. Her tilbes formannen fortsatt som en gud.

Ukraina-krigen

USA vil ikke kalle Russland «ag­gres­sor» eller Ukraina «offer» i en G7-uttalelse på treårs­dagen for invasjonen av Ukraina.

Analyse

Doge er langt unna målet om kutt på 1000 milliarder dollar.