Kunst

Den flytende verden

Suleman Aqeel Khiljis utsøkte malerier smelter fortid sammen med nåtid, Europa med Pakistan.

ANTYDNING: Suleman Aqueel Khilji utforsker minner og stedsfornemmelser, uten å strande i klisjeer – som her, i «Back & forth» (2024). Alle foto: Standard (Oslo)ANTYDNING: Suleman Aqueel Khilji utforsker minner og stedsfornemmelser, uten å strande i klisjeer – som her, i «Back & forth» (2024). Alle foto: Standard (Oslo)

Mark / نشاں

Suleman Aqeel Khilji

Standard, Oslo

Står til 22. februar

Den globale utvidelsen av samtidskunsten siden 1990-tallet har skapt minst to interessante effekter: På den ene siden har den gitt opphav til en skarp kritikk av globaliseringens mekanismer, særlig gjennom postkoloniale perspektiver.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Mickael ­Marmans og Martin ­Sæther: One step forward, two steps ­backward

Kunst

Bilder mellom bøkene

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?