Kronikk

Elektrosjokk under tvang

Helsemyndighetene burde lovregulere bruken av elektrosjokkbehandling langt strengere enn i dag.

Hardhendt: Bivirkningene av elektrosjokkterapi blir underkommunisert, mener forfatteren. Her Jack Nicholson i antipsykiatrifilmen «Gjøkeredet» fra 1975. Foto: United ArtistsHardhendt: Bivirkningene av elektrosjokkterapi blir underkommunisert, mener forfatteren. Her Jack Nicholson i antipsykiatrifilmen «Gjøkeredet» fra 1975. Foto: United Artists

Regjeringen ved Helse- og omsorgsdepartementet har nylig foreslått lovendringer innen psykisk helse som de hevder vil fremme «riktig bruk av tvang» (St.prp. 31L). Blant annet vil de gjøre det lovlig å gi pasienter elektrosjokk ved tvang. Dette er ulovlig per i dag, men det skjer likevel, ved bruk av nødrettslovgivning. Forslaget innebærer altså å erstatte en høyst tvilsom bruk av «nødrett» med en lovfestelse av ECT (elektrokonvulsiv behandling) ved tvang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Hva betyr det egentlig at president Donald Trump har gjort kunstig intel­ligens til sitt viktigste kommu­ni­ka­sjons­verktøy?

Dei fire raudgrøne partia bør nekte å la seg binde til masta av økonomisk skremsels­propaganda i budsjett­for­hand­lin­gane.

Invasjonen har gjort det umulig å gjen­nom­føre valg. Likevel er Ukraina i ferd med å legge en grunnmur for etter­krigs­de­mo­kra­tiet.