Kronikk

Elektrosjokk under tvang

Helsemyndighetene burde lovregulere bruken av elektrosjokkbehandling langt strengere enn i dag.

Hardhendt: Bivirkningene av elektrosjokkterapi blir underkommunisert, mener forfatteren. Her Jack Nicholson i antipsykiatrifilmen «Gjøkeredet» fra 1975. Foto: United ArtistsHardhendt: Bivirkningene av elektrosjokkterapi blir underkommunisert, mener forfatteren. Her Jack Nicholson i antipsykiatrifilmen «Gjøkeredet» fra 1975. Foto: United Artists

Regjeringen ved Helse- og omsorgsdepartementet har nylig foreslått lovendringer innen psykisk helse som de hevder vil fremme «riktig bruk av tvang» (St.prp. 31L). Blant annet vil de gjøre det lovlig å gi pasienter elektrosjokk ved tvang. Dette er ulovlig per i dag, men det skjer likevel, ved bruk av nødrettslovgivning. Forslaget innebærer altså å erstatte en høyst tvilsom bruk av «nødrett» med en lovfestelse av ECT (elektrokonvulsiv behandling) ved tvang.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Trump-ad­mi­ni­stra­sjonens taktikk på Cuba kan bli en bitter pille å svelge for Castro-hatere.

I 30 år har Ap, Høyre, Frp og Sp stemt ned forslag om lobby­re­gister. Til nå har bare Sp tatt til fornuft.

Én av verdens stormakter støtter opp under en regelstyrt verden – og det er ikke USA. Er det på tide at Norge knytter tettere bånd til Kina?