Akkurat nå

Vennlig hilsen

Vanligvis etterstreber jeg å overholde en viss måteholdenhet, og jeg klamrer meg stadig til nyansene. For på den ene sida har vi dette, imens vi jo også har dette på den andre sida. Noen ganger vil jeg selvsagt bare bryte fri og bare mene noe hardt og rett fram.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Akkurat nå

Usbekistan

Hotelleieren hadde sagt at usbekisk fotball var på vei fram. Og kanskje hadde han rett, for i år skal landslaget spille VM for første gang. Men usbekisk klubbfotball er obskurt både i dag og den gang. Det var dermed ingen folkevandring inn i parken der Pakhtakor Tasjkent spiller sine hjemmekamper denne påskedagen. Sentralstadion i Tasjkent er gravd ned i bakken, slik at man kommer inn på øverste tribunerad når man entrer arenaen fra bakkenivå. Det visste ikke vi, så vi prøvde oss på det som så ut som et tribunebygg først, men dette var visst en slags vip-tribune, for her ble vi bare viftet stumt videre. Ved inngangen spurte vi etter billetter, og de fikk vi gratis.

OL II

Etter å ha luftet mine tanker om randonee som OL-øvelse i går har jeg grublet en del på andre former for vinterlig friluftsliv som kunne gjort seg i konkurranseform. Tankeprosessen fikk ytterligere fart etter at jeg også snublet over en tweet om at greinene i vinter-OL egentlig bare er ulike måter nordmenn kommer seg rundt på. Og det er jo noe i det. Når folk allerede konkurrerer i skøyter, aking, langrenn, alpint og snøbrett, kan man for eksempel spørre seg hvorfor ikke sparkstøtting er OL-gren. Den kom nok aldri nærmere enn å bli vist fram i OL i 1924. Og nå har nok klimaendringer og tapt tradisjon gjort at det løpet er kjørt. Da er det vel større sjanse for at snøscooter kommer på OL-programmet, men vi får håpe IOC holder seg til som i større grad ivaretar skogens ro. Men vi kan jo ta randoneen et hakk videre og lage OL-gren av en klassisk påsketur i stedet.

OL

I helga startet OL i Milano og Cortina. Folkefest! Det er i alle fall sånn det pleier å føles når OL starter. Noe av det norskeste jeg vet, er at vi fikk to uker vinterferie fra skolen i stedet for én under OL på Lillehammer i 1994. Så ved å få fri fra utdanning i to uker, ble jeg likevel utdannet til å skjønne at OL er stort. Men i år kjenner jeg ikke helt på det store engasjementet. Det handler nok litt om at jeg har mindre tid til å se vinteridrett på tv enn før, men jeg synes også mange idretter er kjedeligere enn de var. Ja, jeg ser på deg, skihopp, som nå mer enn noe annet handler mer om vind og juks med alt fra dresser til penisstørrelser.