Kunst

Stillhet og stimulus

Tre nyutdannede malere viser hvordan bilder stiller ulike krav til oppmerksomheten vår.

BLIKKFANG: Anine Aasens malerier preges av dekorativ overflod – som «Dear Henriette» (2024). FOTO: Landsforeningen Norske MalereBLIKKFANG: Anine Aasens malerier preges av dekorativ overflod – som «Dear Henriette» (2024). FOTO: Landsforeningen Norske Malere

«Unge inviterte 2025»

«Unge inviterte 2025»

Landsforeningen Norske Malere

Står til 9. februar

Nåløyet for utstillingsmuligheter virker trangere enn før for nyutdannede kunstnere. De kunstdrevne visningsstedene i Oslo har blitt færre, mens de små og mellomstore institusjonene gjerne prioriterer de som allerede er synlige i form av et nettverk i kunstfeltet eller mange følgere i sosiale medier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Brenner seg ikke fast

Astrup Fearnley Museets lysutstilling mangler et samlende argument for hva som står på spill for lys som kunstnerisk materiale i dag.

Kunst

Rom i bildet

Urd J. Pedersens malerier har mange rom – og antyder mange historier.

Kunst

Animoid

Ann Lislegaards enorme ugle ser unektelig ut som en ugle og høres ut som en ugle, men er den egentlig en ugle?