Gryr i Norden

Ulikhet for loven

Kriminell uaktsomhet i regjerings­apparatet teller ikke.

Det er ikke mange svensker som vet hva den nasjonale sikkerhetsrådgiveren, Henrik Landerholm, gjør. Men de fleste vet at han er ekstremt slurvete. Han har flere ganger klart å miste statshemmeligheter uten at noen har reagert, heller ikke hans overordnede, statsminister Ulf Kristersson, som er en barndomsvenn av Landerholm.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Politi­in­spektør Cathrine Kveseth Sylju mener kropps­ka­mera kan styrke retts­sik­ker­heten.

Integrering

Orga­ni­sa­sjonen for skeive muslimer Salam Norge er satt sjakk matt. Pengene deres er sperret av, økonomi­an­svarlig er politi­an­meldt for grovt underslag, og to fraksjoner krangler om hvem som repre­sen­terer orga­ni­sa­sjonen.

Politikk

Unge menn flokker til høyresida, men kvinnene uteblir. I et full­stap­pet kjeller­lo­kale på Oslo Vest forsøker konser­va­tive kvinner å gjøre noe med problemet.