Gryr i Norden

Ulikhet for loven

Kriminell uaktsomhet i regjerings­apparatet teller ikke.

Det er ikke mange svensker som vet hva den nasjonale sikkerhetsrådgiveren, Henrik Landerholm, gjør. Men de fleste vet at han er ekstremt slurvete. Han har flere ganger klart å miste statshemmeligheter uten at noen har reagert, heller ikke hans overordnede, statsminister Ulf Kristersson, som er en barndomsvenn av Landerholm.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oljefondet

Potensiell børsno­tering av flere KI-selskaper øker uroen for en potensiell KI-boble. Finans­ministeren mener uansett at fondet må være med på både opp- og nedturer.

Strøm

Rigide regler gjør at 30.000 kommunale boliger går glipp av norgespris på strøm. Regje­ringen vil ikke endre regel­verket.

Havvind

NTNU-professor Jonas Nøland meiner det er eit stort rom for skjønn når ein ekstern aktør skal gjennomgå havvind­pro­sjektet.