DebattFacebook

Trenger vi sensur, Jaffery?

Klassekampen 11. januar. Klassekampen 11. januar.

Den 10. og 11. januar melder Klassekampen at Mark Zuckerberg, sjefen for Meta/Facebook, innrømmer ulovlig sensur mot millioner av mennesker og lover å slutte med det. Han vil også kaste faktasjekkere ut av Facebook. Ifølge Zuckerberg har faktasjekkerne vist seg å være partiske og i for stor grad ha hatt politisk slagside. Derfor vil han avslutte samarbeidet med internasjonale faktasjekkorganisasjoner. Samtidig beskylder han Det hvite hus for å ha presset selskapet til å sensurere sann informasjon om vaksinesikkerhet og om vaksinens bivirkninger. Zuckerberg avrunder med å slå alarm mot den «evig økende mengden lover» i Europa som «institusjonaliserer sensur».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Innvandring

Vedums velferd

Trygve Slagsvold Vedum mener i Klassekampen 30. desember at strengere innvandringspolitikk vil føre til mindre forskjeller og en mer raus velferdsstat. Dermed, hevder han, bør også venstresiden føre en strengere innvandrings­politikk. Det første har han delvis rett i. Jo mindre vi deler, jo mer blir det igjen til oss – men rausere blir det ikke. For meg høres dette ut som populistisk ytre høyre­politikk som gnager seg inn mot sentrum.

Venezuela

Kosmetiske endringer

Forskjellen mellom kolonialisme før og nå er stort sett kosmetisk. Før tok man land åpent. Nå gjør man det i sikkerhetens navn – gjerne etter litt sanksjoner, litt økonomisk kvelning og en symbolsk razzia for å rydde i fortellingen. USA, Israel og Nato har satt malen. Suverenitet og folkerett brukes når det passer, legges bort når det er upraktisk. Når de sterkeste gjør dette til rutine, er reglene allerede tomme. Derfor gjør andre stormakter det samme mot sine naboer. Ikke fordi det er nytt, men fordi det er blitt standard. Land formes.

Meteorologi

Galt om mildværet

Klassekampen skriver på lederplass 22. desember: «Natt til mandag forrige uke ble det satt rekord på Meteorologisk institutt på Blindern i Oslo. Så lenge det har blitt målt, har hovedstaden aldri før opplevd en like mild desembernatt med hele åtte plussgrader.» Det er sant at nattetemperaturen lå veldig høyt 15. og 16. desember, men ny rekord var det ikke. 16. desember var temperaturen på Blindern minst 7,8 °C hele døgnet, men det samme har skjedd to ganger før.