Kulturuka

Et hus i flammer

Hollywood brant denne uka. Snart kan siste rest av den faktabaserte amerikanske offentligheten lide samme skjebne.

DRØMMER I BRANN: Forutsigbart nok nevnte ikke Donald Trump klimaendringene med et ord da han kommenterte brannene i Los Angeles. Foto: Ethan Swope, AFP/NTBDRØMMER I BRANN: Forutsigbart nok nevnte ikke Donald Trump klimaendringene med et ord da han kommenterte brannene i Los Angeles. Foto: Ethan Swope, AFP/NTB

På Instagram går en video viralt. Den viser det legendariske Hollywood-skiltet med sine mange meter høye bokstaver, tronende øverst på åssida av Mount Lee i utkanten av Los Angeles. Rundt og bak skiltet flakker hissige, oransje flammer opp mot nattsvart himmel. Det ser ut som om hele skiltet er i ferd med å slukes av de mektige skogbrannene som har herjet i og rundt byen de siste dagene, og det hele har en mørk og foruroligende symbolikk ved seg.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Utdanning

Utdan­nings­di­rek­to­ratet foreslår å fjerne frem­med­språk som fellesfag i videre­gå­ende skole. Språk­læ­rere roper varsko.

Teater

Natio­nal­thea­trets «Sykdom og sosial nød» stakk av med tre Hedda­pri­ser søndag. Arne Lygre mottok æresprisen.

Bøker

Skuffelse, skepsis – og forsiktig optimisme. Tidligere Vinduet-redaktører reagerer ulikt på nyheten om at tids­skrif­tet skal overtas av Vagant.