Kronikk

Frykt for kristen framtid i Syria

Trass i sterke forsikringar frå militsane om at kristne er trygge, er det frykt for framtida.

TID FOR TÅRER: En syrisk kvinne på sin første søndagsmesse etter president Bashar Assads fall, i den ortodokse Mariamiya-kirka i gamlebyen Damaskus. Foto: Hussein Malla, NTB/APTID FOR TÅRER: En syrisk kvinne på sin første søndagsmesse etter president Bashar Assads fall, i den ortodokse Mariamiya-kirka i gamlebyen Damaskus. Foto: Hussein Malla, NTB/AP

Vi er ferdige med kriminelle Assad. Men eg er ikkje sikker på framtida med folka som har teke over. Det fortel George Andrea i Bibelselskapet i Syria i eit videointervju frå Aleppo. Storbyen i nord var den første byen opprørarane tok då dei på tolv dagar fekk det brutale Assad-regimet til å ramla.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Politifolk fulgde grufulle ordre under andre verdskrig – også dei som ikkje var nazistar. Me må forstå dilemmaet motstands­rørsla stod i.

At Arbei­der­par­tiet møter storm i distrik­tene er ikke noe nytt. Det lærte Martin Tranmæl på en seilas langs den nordnorske kysten i 1920.

Vi står på terskelen til den fornybare tidsal­deren. Det krever ny politikk, og Norge må henge med.