Fotobok

Apokalyptisk ­ murring

Peter Wessel Zapffe blir neppe like berømt som fotograf som han er som tenker, men bildene hans fortjener oppmerksomhet.

Utsyn: En skilpadde skuer ut over verden i dette foto­grafiet av Peter Wessel Zapffe. Foto: NasjonalbiblioteketUtsyn: En skilpadde skuer ut over verden i dette foto­grafiet av Peter Wessel Zapffe. Foto: Nasjonalbiblioteket

Christian Belgaux (red.)

Peter Wessel Zapffe. Åpninger i landskapet

Nasjonal­biblioteket 2024, 86 sider

Det svart-hvite fotografiet brer seg over halvannen bokside og kan med sine stadige skiftninger i overflaten lede tankene til et abstrakt maleri. Midt i bildet, tilsynelatende inneklemt i en kløft, befinner imidlertid et menneske seg: En hånd og et mannshode vitner om at fotografen har fanget ikke bare natur, men også kultur. Hva som i realiteten foregår, forblir likevel uklart.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Kommentar

For Gazas innbyggere er det å smile en aktiv motstands­hand­ling.

Essay

I Michael Connellys nye retts­sals­drama er det kunstig intel­ligens som er skurken.

Essay

Tore Skeie skriver historie ovenfra, men med mesterlige skild­rin­ger på bakkeplan.