Fotobok

Apokalyptisk ­ murring

Peter Wessel Zapffe blir neppe like berømt som fotograf som han er som tenker, men bildene hans fortjener oppmerksomhet.

Utsyn: En skilpadde skuer ut over verden i dette foto­grafiet av Peter Wessel Zapffe. Foto: NasjonalbiblioteketUtsyn: En skilpadde skuer ut over verden i dette foto­grafiet av Peter Wessel Zapffe. Foto: Nasjonalbiblioteket
Fotobok

Christian Belgaux (red.)

Peter Wessel Zapffe. Åpninger i landskapet

Nasjonal­biblioteket 2024, 86 sider

Det svart-hvite fotografiet brer seg over halvannen bokside og kan med sine stadige skiftninger i overflaten lede tankene til et abstrakt maleri. Midt i bildet, tilsynelatende inneklemt i en kløft, befinner imidlertid et menneske seg: En hånd og et mannshode vitner om at fotografen har fanget ikke bare natur, men også kultur. Hva som i realiteten foregår, forblir likevel uklart.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Bokmagasinet

Kommentar

Hva ligger i drømmen om et småbruk?

Blad, blad, blad

Et indu­stri­eventyr.

Essay

Filosof Jean-Luc Marion mener kunstnere må slutte kalle seg «skapere».