Kunst

Samtidige nittiår

Nasjonalmuseet har formet 1990-tallet i vår tids bilde.

Formet av samtida: Faith Ringgolds «Who’s bad?» (1988). Foto: Annar Bjørgli, NasjonalmuseetFormet av samtida: Faith Ringgolds «Who’s bad?» (1988). Foto: Annar Bjørgli, Nasjonalmuseet

Rom 85 i samlings­utstillingen

Nasjonal­museet i Oslo

Et og annet verk er byttet ut, men de lange linjene i Nasjonalmuseets omstridte samlingsutstilling har vært de samme siden bygningen ved Rådhusplassen slo opp dørene. Da rom 85 nylig gjenåpnet, var det første gang bortimot en hel sal var skiftet ut. Bjarne Melgaards «Lightbulb Man»-skulptur fra gjennombruddsårene, inkludert en Gucci-dress og fraktkasser som vitner om bragder på kontinentet, er det eneste arbeidet som er blitt med videre. Rommet heter nå «Outsidere og magikere».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Åpninger mot verden

Hilmar Fredriksen vender tilbake med karakteristiske bokser og bilder rike på fantasi og humør.

Kunst

Malfluss = Le­bens­fluss

Kunsthaus Zürich er for opptatt av å argumentere for valget sitt: å stille ut bildene til Edvard Munch og Maria Lassnig sammen.

Kunst

In The Nook of The Room

Delikat og hemmelig utstilling i Hvervenbukta.