Kunst

Samtidige nittiår

Nasjonalmuseet har formet 1990-tallet i vår tids bilde.

Formet av samtida: Faith Ringgolds «Who’s bad?» (1988). Foto: Annar Bjørgli, NasjonalmuseetFormet av samtida: Faith Ringgolds «Who’s bad?» (1988). Foto: Annar Bjørgli, Nasjonalmuseet

Rom 85 i samlings­utstillingen

Nasjonal­museet i Oslo

Et og annet verk er byttet ut, men de lange linjene i Nasjonalmuseets omstridte samlingsutstilling har vært de samme siden bygningen ved Rådhusplassen slo opp dørene. Da rom 85 nylig gjenåpnet, var det første gang bortimot en hel sal var skiftet ut. Bjarne Melgaards «Lightbulb Man»-skulptur fra gjennombruddsårene, inkludert en Gucci-dress og fraktkasser som vitner om bragder på kontinentet, er det eneste arbeidet som er blitt med videre. Rommet heter nå «Outsidere og magikere».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Inter­rupted Futures

Kunstnernes Hus viser palestinske Shuruq Harbs vakre film om ferskvann og landbruk. Den burde hatt et fyldigere formidlingsopplegg.

Kunst

I Caribou Because You Do

Arnfinn Killingtveits reins­installasjon gir en magisk erfaring.

Kunst

Landets fremste utstil­lings­maskin

Overlyssalen på Kunstnerforbundet spiller rollen som Norges gjeveste gallerirom i Øystein Wyller Oddens utstilling.