Analyse

Tar Angela Merkel ansvar for Tysklands problemer?

«Wir schaffen das! – Vi klarer det!», sa Angela Merkel i 2015. Ti år seinere flyr høyrepopulistene høyt i Tyskland.

To liv: Angela Merkel vokste opp i DDR og ble kansler i et forent Tyskland. Tirsdag lanserte hun sin selvbiografi i Deutsches Theater i Berlin. Foto: AP Photo/Markus SchreiberTo liv: Angela Merkel vokste opp i DDR og ble kansler i et forent Tyskland. Tirsdag lanserte hun sin selvbiografi i Deutsches Theater i Berlin. Foto: AP Photo/Markus Schreiber

Tanken slo meg igjen i morges: Berlin virker ikke. Jeg og barna sto på perrongen og ventet på en u-bahn som ikke kom. Ett minutt, sto det på tavla, men det hadde det stått i fem minutt allerede. Det gikk fem til før den slitte, gule vogna rullet inn mot perrongen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

USA

Trumps radi­ka­li­sering av venstre­sida gir håp til stjerne­podkaster Daniel Denvir

Iran

Iran firer ikke på kravene, men justerer forhand­lings­stra­te­gien sin i møte med USAs blokade.

Gaza

Israel driver kollektiv avstraf­felse av pale­sti­nerne på Gaza­stri­pen ved å nekte dem tilgang på rent vann, slår Leger uten grenser fast i ny rapport.