Anmeldelse

Mest flexing med fleip

Dystre skildringer fra Bergen står i kø, men her er også lek.

FLEX: Har vært fast rap-inventar på den bergenske scenen siden 2011, men slipper debutalbumet nå. Foto: Truls BakkenFLEX: Har vært fast rap-inventar på den bergenske scenen siden 2011, men slipper debutalbumet nå. Foto: Truls Bakken

Flex

Landingen

Album

NMG/G-Huset

Flex har i årevis vært stjerne på hjemmebane i Bergen, men et større nasjonalt gjennombrudd har latt vente på seg. Ikke det at han har prøvd heller, men i stedet holdt ambisjonsnivået imponerende lavt. Markedsføringsgamet og lanseringsstrategien til Flex er fraværende, når promo og plateselskap er en verdslig sak for Flex. På konserten på Hjørnet – lagt en uke før slipp, så ingen av hans trofaste fans kunne låtene – var det heller fokus på gamle hits og festeufori.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Dundrer løs

Jo da, punkbølgen kom til Norge likevel.

Kommentar

Utypisk svensk

For første gang på gudene vet hvor lenge toppes de norske hitlistene av en sang som mer enn noe annet er vakker. Uld – eller ULD, som Une, Lucia og Dagny sikkert foretrekker at vi skriver bandnavnet – har med «Håper at du ser meg nå» plassert seg selv i det krysset (ved Ullevålsveien?) der sår lengsel møter ensomhet, kjærlighetssorg og hekt. Over Lucia Andreadatter Utnems piano og Dagny Braanen Lindgrens trekkspill lytter vokalist Une Lorentze Onarheim etter kjente skritt, og lar skjorta henge på stolen som du bare er ute litt. «Håper at du ser meg nå» hører hjemme i en eller annen sangbok, og er en sånn låt som foreldre på sikt kan ende opp med å synge for barna sine. Hvilket bringer oss over til Sverige. De svenske hitlistene er nemlig ganske annerledes enn de norske. I Spotifys hjemland pusher de nå grensene for hvor mye rart som skal få lov til å dominere Sverigetopplistan før den må legges død og begravet. Som vi har nevnt her i Musikkmagasinet tidligere, er den største utfordringen for en dynamisk svensk hitliste sovesangene til Humlan Djojj, en gullig humle skapt av Staffan Götestam, der sangene er sunget av dattera Josefine. Åpenbart har svenske foreldre sluttet å synge nattasanger til barna sine, og trykker play på Spotify istedenfor.

Album

Midt i krigens sorg

Stavanger symfoniorkester gir klang til krigsåret 1943.