Kulturuka

Rikfolket vant

Velkommen til de vestlige oligarkenes æra.

Populært: Elon Musk satte i gang et millionlotteri for Donald Trump i høst. For tre uker siden traff Klassekampen Dave Fox (58) og hundrevis av andre i køen inn til et Musk-møte i vippestaten Pennsylvania. Foto: Christopher OlssønPopulært: Elon Musk satte i gang et millionlotteri for Donald Trump i høst. For tre uker siden traff Klassekampen Dave Fox (58) og hundrevis av andre i køen inn til et Musk-møte i vippestaten Pennsylvania. Foto: Christopher Olssøn

Elon Musk – verdens rikeste mann – tok det amerikanske rettssystemet på senga da han under valgkampinnspurten i høst plutselig begynte å dele ut penger til velgere i vippestater. Via sin nyopprettede politiske interesseorganisasjon – America Pac – hadde Musk igangsatt et slags lotteri: Helt vanlige amerikanere fra vippestatene kunne bli med i trekningen om én million dollar hver dag, i bytte mot at de registrerte seg for å stemme og signerte et dokument hvor de blant annet erklærte at de støttet ytringsfriheten og retten til å bære våpen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ytringsfrihet

Styret i Fritt Ord slår tilbake mot kritikken. Stiftelsen skal være som den har vært, slår de fast.

Medier

Nyhets­by­rået NTB lemper på krava overfor skribenter som deler skjerm­dum­per – men vil ikke gå med på at de har gjort feil.

På tampen

Lærerne motsetter seg skjermfri skole ved å vise til «metode­fri­he­ten». Men er det noen som benytter seg av den?