Kim Gunnar Helsvig har delt denne artikkelen med deg.

Kim har delt denne artikkelen

Bli abonnent
DebattSkole

Jeg skjønner ikke

Kunnskapsinnholdet i fagene er henvist til en marginal rolle», hevder Utdanningsforbundets Thom Jambak i Klassekampen 1. oktober. Hele 74 lærerutdannere følger 31. oktober opp med «Skolen tømmes for innhold til fordel for vage kompetansemål», og får støtte fra Klassekampens leder.

Dette kjenner jeg ikke igjen i læreplanen for mitt eget fagfelt, naturfag. La oss ta læreplanen for 10. trinn som eksempel. Den innledes riktig nok med en del ganske generelle punkter, som «analysere og bruke innsamlede data til å lage forklaringer, drøfte forklaringene i lys av relevant teori og vurdere kvaliteten på egne og andres utforskinger». Men videre kobles disse formuleringene til naturfaglig innhold som forbrenningsreaksjoner, periodesystemet, drivhuseffekten, energiproduksjon, evolusjonsteorien, biologisk mangfold, platetektonikk, seksuell helse, fotosyntese, immunforsvar med mer. Jeg skjønner ikke. Er ikke dette konkret nok?

Ja, kompetansemålene inneholder verb som utforske, drøfte, gjøre rede for, beskrive. Det handler om at elevene skal finne ut av ting selv, og se ting fra flere sider. Det er kanskje de viktigste kompetansene vi kan gi elevene. Slik lærer vi elevene å lære og faktisk like det. Hvordan de lærer, er like viktig som hva de lærer. Dette understrekes også i læreplanens overordnete del. Vi skal være glade for verbene, for de inviterer til mer elevinvolvering.

Vi er mange fra universiteter og høgskoler som ikke er sterkt kritiske til den nåværende læreplanen. En læreplan blir naturligvis aldri helt prikkfri, og hvilke kompetansemål den skal inneholde, vil alltid være gjenstand for uenighet. Men vi på Naturfagsenteret støtter kompetansemål som inviterer til elevinvolvering, og som gir handlingsrom for læreren til å kunne utforme relevant undervisning for elevene.

Dette er en kulturendring i klasserommet, og slike endringer tar tid. La oss få ro til å jobbe med læreplanen og utnytte det handlingsrommet som den gir oss. Å gyve løs på en ny stor prosess med nye læreplaner allerede nå vil bare være forstyrrende.

Lyst å lese mer fra Klassekampen?

Bli abonnent

Du kan enkelt registrere deg med

Debatt

Kulturpolitikk

Admi­ni­strasjon trumfer kunst­fag­lighet i norsk kultur­po­litikk

Nationaltheatret

Natio­nal­theatret + Gamle Munch?

Gamle Munch står igjen i fare for å bli solgt. Nationaltheatret ønsker å overta lokalene. Oslo teatersenter støtter ideen om en profesjonell biscene på Gamle Munch. Dette vil kunne bidra til opprustning av det gamle museet. Lokalene har behov for en opprustning som kan legge til rette for mer scenisk aktivitet i bygget, både for amatører og profesjonelle. Gamle Munch er i dag en viktig arena for frivillig lokal kulturaktivitet. Ved salg av Gamle Munch bør det derfor følge en klausul om samspill og samskapning, der de nye eierne av Gamle Munch oppfordres og pålegges til å bruke lokalene som åpne arenaer, der frivillige foreninger, det lokale kulturlivet og aktiviteter for barn og unge på Tøyen fortsatt har tilgang.

Rødt

Avsporing fra Rødt Oslo-ledelsen

Det pågår en kamp om forsvars- og Ukraina-politikken i Oslo Rødt. På nominasjonsmøtet i Oslopartiet 15. oktober ble det demonstrert mot denne ved å avsynge Nordahl Griegs «Til ungdommen». Katia Maria Wik bekreftet i KK 23. oktober hvordan det var ment. Så sakens fakta bør være klart for alle. Det som videre skjedde var at møteledelsen slo fast at det ikke var lov å «snakke ned» en kandidat.