Akkurat nå

Bedre, bedre

Nei, vi kan ikke annet enn å slå fast at det går bra nå i oktober 2044. Klassekampens framtidskorrespondent kan melde om at bygdeopprøret endelig er knust og at den endelige utredningen om en endelig fylkessammenslåing er endelig levert hovedstadsminister Abid Raja til trampeklapp fra en fullsatt pressesal i Oslo Konserthus.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Akkurat nå

Møteplass

Samfunnets møteplasser skifter med tida. Og med teknologien og politikken. Tidligere var det flere som pratet med naboer i fellesvaskeriet og i køen utenfor aviskiosken. Da røykeloven kom, ble det etablert nye fellesskap blant røykerne utenfor utestedene. (De finnes for så vidt fortsatt, men de er omtrent like små som fellesvaskeri-fellesskapene). Heldigvis erstattes de gamle møteplassene av nye, og jeg har særlig begynt å frekventere en av dem, nemlig den lokale ladestasjonen for elbiler. Her er potensialet for tidsfordriv høyt.

Rabatt

I morgen er det black friday. Vi er altså inne i black week, og dermed også black month. Dette stadig voksende konseptet er godt kjent og godt debattert. Derfor er det ikke akkurat nybrottsarbeid å påpeke dårlige tilbud i denne forsøksvise shoppingfesten, men jeg klarer ikke å holde igjen likevel. Bortsett fra julegaver har jeg ingen store handleplaner for disse svarte dagene. Jeg holder likevel øynene åpne for om det er mulig å gjøre et kupp på neste års ferie. Og – spoiler alert – det er det nok ikke. Det er ingen menneskerett å dra til syden i skoleferier.

Beredt

Jeg holdt på med å slette Spotify-kontoen min da det dukket opp en nyhetssak fra Nederland om en brosjyre alle har fått i posten. Den handlet om beredskap i tilfelle Noe skjer. Borgerne anmodes til å lage en «beredskapspakke», snakke med naboen sin og forberede seg på … Noe. Myndighetenes uhellsvangre ordbruk har utløst noen kritiske reaksjoner. «Det er ikke krig i Nederland, men det er heller ikke fred», står det visstnok i brosjyren, og jeg lurer på hva Orwell ville ha sagt om dette. Artikkelen nevner at myndighetene har sett til andre land, som Sverige og Finland, hvor dette visstnok funker utrolig bra. Ekspertene i saken er likevel skeptiske om hvorvidt alarmismen vil slå an hos nederlendere, et folk som ikke nettopp er kjent for å være lydige mot staten og øvrigheta.