Anmeldelse

Midtlivskrise

No. 4 mister det stedsspesifikke av syne.

NO. 4: Er i dag ute med album nummer 5. Foto: Sara Angelica SpillingNO. 4: Er i dag ute med album nummer 5. Foto: Sara Angelica Spilling

No. 4

Indre liv | Samkjørt

Album

I låta «Dum og lovende» synger visepopgruppa No. 4 inderlig om ungt hjerte og ungt sinn – slik bare den som for lengst er over sin første ungdom kan synge det. Oslo-trioen har i et drøyt tiår sjarmert et omfangsrikt publikum, særlig i hovedstadsområdet. Men antall Spellemann-nominasjoner, øvrige priser og deres over gjennomsnittet hederlige konsert-rykte, forteller noe om at det for mange er mye mer enn osloromantikk å hente fra Emilie Christensen, Ingeborg Marie Mohn og Julia Witek.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Modige pionerer

Bat Records tok ingen hensyn.

Kommentar

Sunos sjarm­of­fensiv

Suno er den største plattformen for generativ KI i musikk, med over 100 millioner brukere. Det har gått to siden de ble saksøkt av Universal, Sony og Warner – de tre store plateselskapene – for å ha trent sin KI-modell på opphavsrettslig beskyttet musikk, stort sett rippet fra Youtube. I fjor høst brøt Warner ut og gjorde en lisensavtale, mens Universal og Sony så sent som forrige uke utvidet sine søksmål. Et annet mye omtalt søksmål er seieren som tyske Gema (tilsvarer Tono i Norge) vant i sommer, i en dom som fastslår at Suno har krenket opphavsretten gjennom ulisensiert bruk av musikk. Saken omhandlet en eldre modell (versjon 3) av Suno, som greide å generere nesten likelydende kopier av originallåter. Men hva skjer? Den 12. august kom nyheten om at verdens fjerde største musikkselskap BMG har inngått en global lisensavtale med Suno. Suno innfører (høyst nødvendige) begrensninger på hvor mange sanger brukerne kan laste opp på strømmetjenester, og de har i sine blogginnlegg begynt å poengtere at de vil samarbeide med bransjen og rettighetshavere.

Intervju

Bråk og larm

28 Bylarmer senere, og like mye høneplukking i bransjen.