Krigen i ukraina

Russland ansetter ­afrikanske kvinner til dronepro­duksjon

Unge afrikanske kvinner blir rekruttert til å jobbe i fabrikker som produserer droner som brukes til å angripe Ukraina.

Rester: Deler av nedskutte Shahed-droner som Russland har brukt i angrep mot Ukraina, er stablet i et forsknings­senter i Kyiv. Foto: Jevhen Maloletka, AP/NTBRester: Deler av nedskutte Shahed-droner som Russland har brukt i angrep mot Ukraina, er stablet i et forsknings­senter i Kyiv. Foto: Jevhen Maloletka, AP/NTB

I annonser i sosiale medier blir afrikanske kvinner lovet gratis flybillett, penger og et opplevelsesrikt opphold i Europa. Det eneste som kreves, er å gjennomføre et dataspill og ta en russisk språktest der man skal kunne 100 ord.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Gaza

Hamas oppløser Gaza-ad­mi­ni­stra­sjonen, men Israel kaller det et «stunt». Samtidig forbereder Donald Trumps fredsråd nye omstridte «huma­ni­tære soner» i Gaza.

Polen

Historien splitter Ukraina og Polen igjen. En polsk politiker, en journalist og en statsviter forteller hva den nye ordkrigen kan bety for forholdet mellom nabolan­dene og for ukrainerne som bor i Polen.

Sudan

Uten­lands­ke aktører anklages for å holde liv i en borgerkrig få tror kan vinnes militært.