Anmeldelse

Tilegnet Breezy

Ingebrigt Håker Flatens band med en hyllest til den avdøde trompetisten Jaimie Branch.

INGO: Har slippkonsert for «Breezy» på Juret i Oslo i kveld. Foto: Julian SchultzINGO: Har slippkonsert for «Breezy» på Juret i Oslo i kveld. Foto: Julian Schultz

Ingebrigt Håker Flaten(Exit) Knarr

Breezy

Album

Sonic Transmission

I omtalen av Ingebrigt Håker Flatens mesterlige «(Exit) Knarr» fra 2021 rakk jeg ikke å si så mye om navnet på verket. Knarr er en båttype med røtter i vikingtida som kunne ta større last en vanlige skip, men samtidig manøvreres av et mindre mannskap. Dermed kunne tittelen være et bilde både på reise og på last medbrakt og anskaffet på veien, med et hint om at de reisende utgjorde et, tja, mer kompakt ensemble.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Bø!

Bylarm-aktuelle Bygdetrapen etablerer Telemark som et særegent litterært univers.

Album

Verdi verdig

Davidsen vokser seg inn i italiensk repertoar.

Kommentar

Det perfekte publikum

Foten har begynt å bevege seg. Fotbladet løfter seg så vidt fra fotstøtten. Mjukt hvisker foten gamle minner av tråkk mot dansegolvet. Nå fra rullestolen. «Det er noko med dei tonane», skal ho si til meg etterpå, mange ganger. Første gang jeg spilte offentlig, var på en aldersheim. Den hadde det perfekte publikummet, mente mange.