Anmeldelse

Hvem er de?

Leif Ove Andsnes og Marius Neset plasserer seg mellom klassisk og jazz.

SUPERDUO: Marius Neset kikker over skulderen til Leif Ove Andsnes. Foto: Jørn PedersenSUPERDUO: Marius Neset kikker over skulderen til Leif Ove Andsnes. Foto: Jørn Pedersen

Leif Ove AndsnesMarius Neset

Who We Are

Album

Ingrid Neset, Louisa Tuck

Simax

Mange vet jo hvem de er, siden Marius Neset og Leif Ove Andsnes er berømte musikere innenfor jazz og klassisk. I tillegg er Neset komponist og har komponert all musikken på «Who We Are». De er avbildet på coveret som to alvorlige menn i svarte gensere som stirrer bekymret (?) ut på verden. Men hva gjør de, musikalsk sett, for å fortelle hvem de er?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Album

Dundrer løs

Jo da, punkbølgen kom til Norge likevel.

Kommentar

Utypisk svensk

For første gang på gudene vet hvor lenge toppes de norske hitlistene av en sang som mer enn noe annet er vakker. Uld – eller ULD, som Une, Lucia og Dagny sikkert foretrekker at vi skriver bandnavnet – har med «Håper at du ser meg nå» plassert seg selv i det krysset (ved Ullevålsveien?) der sår lengsel møter ensomhet, kjærlighetssorg og hekt. Over Lucia Andreadatter Utnems piano og Dagny Braanen Lindgrens trekkspill lytter vokalist Une Lorentze Onarheim etter kjente skritt, og lar skjorta henge på stolen som du bare er ute litt. «Håper at du ser meg nå» hører hjemme i en eller annen sangbok, og er en sånn låt som foreldre på sikt kan ende opp med å synge for barna sine. Hvilket bringer oss over til Sverige. De svenske hitlistene er nemlig ganske annerledes enn de norske. I Spotifys hjemland pusher de nå grensene for hvor mye rart som skal få lov til å dominere Sverigetopplistan før den må legges død og begravet. Som vi har nevnt her i Musikkmagasinet tidligere, er den største utfordringen for en dynamisk svensk hitliste sovesangene til Humlan Djojj, en gullig humle skapt av Staffan Götestam, der sangene er sunget av dattera Josefine. Åpenbart har svenske foreldre sluttet å synge nattasanger til barna sine, og trykker play på Spotify istedenfor.

Album

Midt i krigens sorg

Stavanger symfoniorkester gir klang til krigsåret 1943.