Tyskland

Vinner på brunt kull

Ytre høyre-partiet AFD ligger svært godt an foran nytt tysk delstatsvalg. Én av årsakene er misnøyen med utfasing av kull.

Utfasing: Da den tyske regjeringen for fem år siden bestemte seg for å fase ut kull, lovet den å gi økonomisk støtte for å hjelpe kullregioner med å tilpasse seg. Her fra kullkraftverket Neurath i Garzweiler, vest i Tyskland, i 2021. Foto: Ina FASSBENDER / AFPUtfasing: Da den tyske regjeringen for fem år siden bestemte seg for å fase ut kull, lovet den å gi økonomisk støtte for å hjelpe kullregioner med å tilpasse seg. Her fra kullkraftverket Neurath i Garzweiler, vest i Tyskland, i 2021. Foto: Ina FASSBENDER / AFP

Ytre høyre-partiet Alternativ for Tyskland (AFD) ble for første gang størst i en tysk delstat tidligere i høst.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Island

Snart avgjøres det om islen­din­gene skal gjenoppta EU-for­hand­lin­gene.

Icc

I juni advarte stats­sek­retær Andreas Motzfeldt Kravik mot å overprøve dommer­pa­nelet som sa at sexan­kla­gene mot ICC-aktor Karim Khan ikke var bevist. I juli ble Norge likevel med på å avsette ham.

Intervju

– Menta­li­teten er at «uansett hva Vesten gjør, vil ikke Russland gi etter», sier Russland-forsker