DebattForsvarspolitikk

Lite troverdig kritikk, Moxnes

ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS

Medlem av utenriks- og forsvarskomiteen for Rødt, Bjørnar Moxnes, kritiserer regjeringas beslutning om å delta i militærøvelsen Talisman Sabre i 2025 (Klassekampen 11. september og 14. september). Øvelsen er ledet av Australia og USA og vil foregå i australske farvann. At regjeringa nå trapper opp den militære aktiviteten i Indo-Stillehavet burde imidlertid ikke komme som noen overraskelse på Moxnes. I langtidsplanen for forsvaret (Prop. 87-S), som Rødt støtter gjennom forsvarsforliket, legges det stor vekt på Kinas økende makt i indo-Stillehavsregionen og konsekvensene dette har for Norge gjennom Nato og det nære forholdet til USA. Regjeringa har et uttalt mål om å bidra til at «USA forblir en sentral makt i regionen.» Videre heter det: «Særlig Japan, Australia og Sør-Korea bidrar til dette, og medvirker til å trekke vestligvendte land i regionen nærmere Nato, Europa og Norge.» Det imperialistiske verdensbildet som beskrives i proposisjonen bekreftes i utenriks- og forsvarskomiteens innstilling. Rødt har så vidt jeg kan se ikke gitt noen kritiske merknader til innstillingen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Bydelsreform i oslo

Vi tar ansvar, Rødt går i skytter­graven

Siavash Mobasheri tegner 4. mai et bilde av bydelsreformen som et rent demokratisk havari. For Rødt er løsningen enkel: alt skal forbli som før. Det er å ignorere utfordringene Oslo står overfor. Frem mot 2040 vil antallet innbyggere over 80 år dobles. Samtidig blir det færre yrkesaktive til å utføre oppgavene.

Israel og palestina

Spørsmål til Joel Ystebø og Ervin Kohn

Stortingsrepresentant Joel Ystebø (KrF) og Ervin Kohn, tidligere forstander i Det mosaiske trossamfunn i Oslo, er svært oppbrakte over uttalelser fra en professor ved NTNU. Ystebø konfronterte utenriksministeren i Stortinget og Kohn fikk god tid til å uttrykke sin indignasjon i gårsdagens Dagsnytt 18-sending på NRK. Uttalelsene kan oppfattes som en støtte til Hamas sin grufulle terror i Israel 7. oktober 2023. Denne terroraksjonen kan overhodet ikke forsvares, men de sterke reaksjonene og den brede offentlige omtalen, etterlater et berettiget spørsmål om det råder en selektiv vurdering av menneskeverd og internasjonal rettsorden. Siden Hamas sitt terrorangrep har Israelske angrep offisielt drept 72.600 mennesker i Gaza. Over 800 mennesker er drept etter at det ble inngått våpenhvile. Forskning fra anerkjente akademiske tidsskrifter anslår at de reelle dødstallene er rundt 110.000.

Fremskrittspartiet

Norsk nok, ja!

Imran Azrakbsh skriver 6. mai et viktig og sårbart innlegg, der han spør om han er norsk nok i henhold til Frp med et ytre høyre-dominert syn på innvandring. Triggerpunktet ligger i frykten for det ukjente. Redsel for fremmede religioner, kulturer og mennesker med en annen hudfarge, er et tydelig bevis kunnskapsmangel. Selv bor jeg på Romsås i Oslo, et kulturelt samfunn med mennesker fra alle verdensdeler, her er vi fargeblinde. Stortingsrepresentant Erlend Wiborg bør dele et måltid med en pakistansk familie: man forlater ikke måltidet uten nestekjærlighet, humor og ny kunnskap.