Konsert

Gardner er på gang

Edward Gardner, den nye musikksjefen i Operaen, presterer symfonisk musikk på høyt nivå.

DEN NYE SJEFEN: OBE Edward Gardner, tidligere sjefdirigent i BFO, nå i Operaen. Foto: Jörg WiesnerDEN NYE SJEFEN: OBE Edward Gardner, tidligere sjefdirigent i BFO, nå i Operaen. Foto: Jörg Wiesner

Gustav Mahler

Symfoni nr. 2

Operaorkesteret, Edward Gardner (dirigent), Operakoret, Oslo filharmoniske kor, Marita Sølberg (sopran), Astrid Nordstad (mezzosopran)

Den Norske Opera & Ballett

Oslo, 5. september

Musikksjefen i Operaen er en slags kunstnerisk leder som jobber tett opp mot opera- og ballettsjefene. Det aller viktigste er imidlertid å sørge for orkesterets utvikling, noe som hovedsakelig skjer gjennom dirigentgjerningen. Nå har Operaorkesteret – oppsiktsvekkende nok – stått uten en fast leder siden 2017.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Kommentar

Sånt no hakke vi i ...

For to helger siden gikk verdens første Gaukenfestivalen av stabelen i Vinje i Telemark. Jeg har snakket om denne festivalen her tidligere, og tenkte gi dere et lite innblikk i hvordan det gikk. Se for deg at du våkner på en festivalcamp i varm soloppgang ved Vinjevatn, omkranset av høye fjell og stille skog. Du tusler ned til badstuen ved vannet, varmer deg godt opp og hopper ut i ganske kaldt fjellvann. Frokosten tar du ved teltet, før du blir med på morgenyoga, leik med geit, sykling i fjellet, fisking med garn og vinsmaking. Femti meter fra teltet ditt er festivalområdet, der du får kjøpt burrito med kje som kommer fra festivalsjefens gård, øl som kommer fra Vinje Bryggeri og pizza som lages på stedet av lokale produsenter, med lokale råvarer. På scenen ute på dagtid opptrer det artister som spenner fra lokale Symre til Modu and The Shakers, Adama Janlo, E-76 og August Selnes. Når sola går ned bak fjella på Haukeli trekker du inn i Vinjesenteret og det gamle kulturhuset Vinjar for å få med deg Vilde Tuv, litt god rock i form av No Bull.

Intervju

Hybriden lever!

Både jazzen og Berlin er død, synes Cimotas Håvard Wiik.

Intervju

Tre om Dolly

Claudia Scott