Kronikk

Kapitalens ferjereiser

Norske ferger eies av utenlandske hegdefond som driver næringen i senk med uholdbare arbeidsforhold.

BARE KJEFT Å FÅ: Ferje-Norge lider av kraftig mannskapsmangel. Det mest slagkraftige tiltaket til nå har vært en holdningskampanje der reisende bes om å ikke kjefte på mannskapet, skriver Marius Strømmen i Norsk Sjøoffisersforbund. FOTO: Gunnar WiederstrømBARE KJEFT Å FÅ: Ferje-Norge lider av kraftig mannskapsmangel. Det mest slagkraftige tiltaket til nå har vært en holdningskampanje der reisende bes om å ikke kjefte på mannskapet, skriver Marius Strømmen i Norsk Sjøoffisersforbund. FOTO: Gunnar Wiederstrøm

Vi kan se tilbake på nok en sommer med mannskapsmangel, kansellerte ferjer og lange køer når trafikken er størst. Også i 2024 var katastrofen varslet. Jeg har siden i fjor vært i løpende dialog med fylkesbyråkrater, fylkespolitikere, stortingsgruppene, Statens vegvesen og alle fergerederiene. Ingen viser evne eller vilje til å ta tak i problemene alle har visst om i flere år.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Innvand­rings­de­batten gir vind i seilene til ytre høyre. Brutte løfter svekker ikke bare tilliten – men også demo­kra­tiet.

Politi­folks aktive deltagelse i depor­ta­sjo­nene av norske jøder under krigen lot seg ikke forsvare den gang, og bør heller ikke forsvares i dag.

Norsk landbasert industri sliter i dag med to store utford­ringer. Den gode nyheten er at begge er politiske.