Anmeldelse

Styrket vilje

Bandet treffer ikke alltid like godt som Mari Boine selv.

BOINE: I et forsonende toneleie på nytt album. Foto: Knut BryBOINE: I et forsonende toneleie på nytt album. Foto: Knut Bry

Mari Boine

Alva

Album

Norse Music

Under et år har gått siden forrige album fra Mari Boine. Den gang var det i samspill med Bugge Wesseltoft på «Amame», en stillfaren skive med høylytt og kraftig budskap. Det er av og om samisk kulturhistorie og med heder og inspirasjon til nye generasjoner som tar opp den aktivistiske arven.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Festival

Byen uten tidevann

Ringrever og ungsauer spiller side om side i Egersund.

Boks

Spenstige symfonier

Bohuslav Martinůs særegne neo­­­klassisisme bør inn på standardrepertoaret.

Kommentar

De uavhengige

For første gang på fem år presenterte IFPI Norge denne måneden salgsstatistikk for den norske plateindustrien i perioden 2020–2025. I 2025 ble det i Norge omsatt innspilt musikk for 1,5 milliarder kroner, noe som er en oppgang 3,8 prosent fra 2024. Men det er ingen grunn til å sprette sjampanjen. Som det ble poengtert i forrige ukes Musikkmagasinet, fortsetter andelen norskeide innspillinger av totalmarkedet å krympe. Disse omsatte for 266 millioner kroner i 2025 – 17,8 prosent av totalen, og ned 7,7 prosent fra 2024. I perioden 2022–2025 har markedet for innspilt musikk vokst fra 1,27 til 1,5 milliarder, mens norskeide innspillinger som helhet ikke har tatt del i denne veksten. Det kan knappest betegnes som konjunktursvingninger – det er heller en strukturendring.