Kronikk

Ytringskultur for alle?

Fritt Ord har i 50 år vært med på å sette premissene i den norske offentlige debatten. Det har ikke alltid vært positivt for ytringsrommet.

ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS

De fleste som jobber innenfor media, kultur og akademia har fått – eller kjenner noen som har fått – en eller annen form for støtte fra Fritt Ord. Mange bøker, arrangementer, forestillinger, workshops, utstillinger og andre prosjekter ville aldri sett dagens lys uten støtte fra Fritt Ord. De har også løftet opp mange stemmer som har gitt vesentlige nye bidrag til norsk samfunnsdebatt, inkludert stemmer fra minoritetsmiljøer som Aslam Ahsan og «De skamløse jentene» (Sofia Srour, Nancy Herz og Amina Bile), varslere som Robin Schaefer og Jan Erik Skog og journalister som Bjørn Olav Jahr og Anders Sømme Hammer.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

I USA ser vi at biblio­te­karer får sparken og bøker fjernes fra hyllene. Nå blir det viktigere enn noen gang å forsvare prinsippet om åpen tilgang.

Kanskje det er hardt å jobbe i barnehage, Civita?

Vi så det i etter­krig­sopp­gjøret, og vi ser det nå: Norsk påtale­myn­dighet og deler av justis­ve­senet svikter norske pale­sti­nere, slik de sviktet jødene.