Kronikk

Faren for storkrig

Russland står på dørstokken til Norge. Dersom krigen i Ukraina trappes opp, vil vi være utsatt.

FÅR VI EN NY VERDENSKRIG? President Vladimir Putin holder tale i Moskva under markeringen av Seiersdagen 9. mai, årsdagen for Nazi-Tysklands kapitulasjon i 1945. Foto: MIKHAIL KLIMENTYEV, NTB/POOL/AFPFÅR VI EN NY VERDENSKRIG? President Vladimir Putin holder tale i Moskva under markeringen av Seiersdagen 9. mai, årsdagen for Nazi-Tysklands kapitulasjon i 1945. Foto: MIKHAIL KLIMENTYEV, NTB/POOL/AFP

Stormaktskrigen er tilbake i Europa. Den går nå på tredje året i Ukraina og øker stadig i omfang og intensitet. Våre allierte, USA, EU og Nato, har opptrådt som ­bakspillere. De kan fort måtte tre frem fra kulissene, for ­stormaktsinteresser, geopolitikk og militær strategi gjør samtlige til prioriterte mål for Russland om krigen i Ukraina skulle fortsette å eskalere mot et tredje verdenskrig-scenario. En direkte krig mellom Russland og Nato kan få enorme konsekvenser for Norge og de nordiske land.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Mens USA mobi­li­serer til en tekno­logisk måne­lan­ding, svarer Norge med utred­ninger. Nå må vi sikre oss nasjonal kritisk KI-in­fra­struktur.

Boikott NRK

Trump-ad­mi­ni­stra­sjonen har stemplet det såkalte «solkar­tellet» som en terror­or­ga­ni­sa­sjon. Bereder det grunnen for et angrep på Venezuela?