DebattKlima

Til handling mot klimaulikhet!

På fredag samles klimabevegelsen i en rekke byer for å kreve rettferdig klimahandling. Det er en kjensgjerning at verden må fase ut fossil energi raskt for å kunne avverge de verste konsekvensene av klimakrisen. Dagens klimapolitikk dreier seg i stor grad om utvikling og utbygging av fornybar energi og utslippsreduserende teknologi. Men fossile energikilder utgjør fortsatt rundt 80 prosent av verdens energikonsum. Fossil energi er fremdeles lett tilgjengelig og billig, og bli brukt så lenge det økonomiske systemet vi lever i er drevet av jaget etter profitt og evig vekst. Vi må derfor gjøre fossil energi dyrere, inntil det fases helt ut.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Kulturpolitikk

Admi­ni­strasjon trumfer kunst­fag­lighet i norsk kultur­po­litikk

Nationaltheatret

Natio­nal­theatret + Gamle Munch?

Gamle Munch står igjen i fare for å bli solgt. Nationaltheatret ønsker å overta lokalene. Oslo teatersenter støtter ideen om en profesjonell biscene på Gamle Munch. Dette vil kunne bidra til opprustning av det gamle museet. Lokalene har behov for en opprustning som kan legge til rette for mer scenisk aktivitet i bygget, både for amatører og profesjonelle. Gamle Munch er i dag en viktig arena for frivillig lokal kulturaktivitet. Ved salg av Gamle Munch bør det derfor følge en klausul om samspill og samskapning, der de nye eierne av Gamle Munch oppfordres og pålegges til å bruke lokalene som åpne arenaer, der frivillige foreninger, det lokale kulturlivet og aktiviteter for barn og unge på Tøyen fortsatt har tilgang.

Rødt

Avsporing fra Rødt Oslo-ledelsen

Det pågår en kamp om forsvars- og Ukraina-politikken i Oslo Rødt. På nominasjonsmøtet i Oslopartiet 15. oktober ble det demonstrert mot denne ved å avsynge Nordahl Griegs «Til ungdommen». Katia Maria Wik bekreftet i KK 23. oktober hvordan det var ment. Så sakens fakta bør være klart for alle. Det som videre skjedde var at møteledelsen slo fast at det ikke var lov å «snakke ned» en kandidat.